sports

Wednesday, July 26, 2017 This Week's Paper
Home News Entertainment Sports Business Police Blotter Headlines Advertising

SPRING ALL-LEAGUE TEAMS

  • submit to reddit
  • submit to reddit
Crime Stoppers Emerald Queen Casino

4A SOUTH PUGET SOUND LEAGUE
ALL-LEAGUE BASEBALL

Most Valuable Pitcher: Michael Newstrom, Puyallup, sr.
Most Valuable Player: Michael Spellacy, Puyallup, sr.
Coach of the Year: Casey Adcox, Sumner
FIRST TEAM
Pitcher: Jake Roten, Emerald Ridge, sr.; Derek Downey, Olympia, sr.; Gabe Smith, Sumner, sr.; Peter Allegro, Bellarmine Prep, jr.; Ayden Ruminski, Rogers, soph.
Catcher: Jake Gehri, Sumner, jr.; Kleus Spacher, Rogers, sr.; Tyler Wheeler, Graham-Kapowsin, jr.
First Base: Carter Wallace, Puyallup, sr.; Sammy Abbott, Curtis, sr.
Second Base: Matt Benjamin, Emerald Ridge, sr.; Grant Sherrod, Sumner, soph.
Shortstop: A.J. Morioka, Curtis, sr.; Kolby Force, Rogers, sr.
Third Base: DeShawn Johnson, Emerald Ridge, sr.
Outfield: Mosiah Liu, Emerald Ridge, jr.; Zack Larson, Puyallup, sr.; Dusty Garcia, South Kitsap, jr.; Thomas Wheeler, Graham-Kapowsin, jr.; Connor Filleau, Sumner, jr.; Tallon Yerbury, Puyallup, sr.
Designated hitter: Jordan Duenas, South Kitsap, jr.; Ryan Teague, Puyallup, sr.
Utility: Gavin Grant, Puyallup, jr.
SECOND TEAM
Pitcher: Jack Horn, Curtis, jr.; Jack Owens, Curtis, fr.; Noah Fenz, Puyallup, sr.; Jayden Low, South Kitsap, sr.
Catcher: Alex Garcia, South Kitsap, jr.; Brendan Nee, Olympia, jr.
First Base: Kyle Van Hout, Sumner, jr.
Second Base: Eric Peterson, Puyallup, jr.
Third Base: Ben Wilson, Sumner, jr.
Outfield: Henry Search, Puyallup, sr.; Conner Seaton, South Kitsap, sr.; David Richards, Bellarmine Prep, jr.; Tyson Rainwater, Sumner, sr.
Designated hitter:  Cody Bentley, Emerald Ridge, jr.
HONORABLE MENTION
Pitcher: Jacob Duerte, South Kitsap, soph.; Kyler Barton, Rogers, jr.; Taylo Derouin, Bellarmine Prep, jr.; Zach Johnson, Olympia, soph.
Catcher: Brady Hinkle, Puyallup, jr.; Brandon Silowka, Emerald Ridge, sr.
Second Base: Chris Mills, Bellarmine Prep, soph.
Shortstop: Kevin Flannery, Olympia, soph.
Third Base: Jerrit Chenier, South Kitsap, sr.
Outfield: Scott Gunther, Olympia, sr.; Kyler Stancato, Curtis, fr.; Alex Fraser, Sumner, jr.

4A SOUTH PUGET SOUND LEAGUE
ALL-LEAGUE FASTPITCH

Co-most valuable players: Natalie Joyner, Puyallup, sr.; Rachel Wicker, Rogers, fr.
Co-most valuable pitchers: Kennedy Robillard, Puyallup, sr.; Chelsea Smith, Bellarmine Prep, jr.
Coach of the year: Tony Batinovich, Puyallup
FIRST TEAM
Pitcher: Stacia Cermak, South Kitsap, jr.; Kristen Johnson, Rogers, sr.
Catcher: McKenzie Schwan, Bellarmine Prep, sr.; Maddy Besaw, Puyallup, sr.
Infield: Kasey Woodruff, Curtis, jr.; Lauren Hatch, Rogers, jr.; Raigan Barrett, Rogers, fr.; Sophia Bjerk, Puyallup, jr.; Megan Ditty, Puyallup, so.; Brooke Fesenbek, Olympia, jr.
Outfield:  Syd Williams, Curtis, jr.; Georgiabelle Benning, Rogers, sr.; Alexis Gojkovich, South Kitsap, jr.; Meg Sullivan, Bellarmine Prep, sr.; Maddy Glasoe, Rogers, jr.
Utility:  Ana Culver, Rogers, jr.
SECOND TEAM
Pitcher: Gracie Dawes, Rogers, fr.
Catcher: Gabby Ginnis, Curtis, so.; Ariel Clark, Rogers, jr.; Kaylee Simpson, Sumner, fr.
Infield: Taylor Dawes, Rogers, sr.; Haley McMasters, Bellarmine Prep, so.; Mikayla Carlson, Bellarmine Prep, so.; Sophia Canton, South Kitsap, sr.; Hailey Lasmanis, Olympia, sr.; Abi Profitt, Sumner, jr.; Angel Prewitt, South Kitsap, sr.
Outfield: Madi Buhl, Rogers, sr.; Kaira Miller, Rogers, sr.; Taylor Simpson, Sumner, so.; Destiny Conerly, Puyallup, so.; Sarah Heaton, Graham-Kapowsin, jr.
Utility: KJ Ulrey, Puyallup, so.
HONORABLE MENTION
Bellarmine: INF Abby Jacka, so.; OF Taegan Takayoshi, sr.
Curtis: INF Riley Reyes, sr.

4A SOUTH PUGET SOUND LEAGUE
ALL-LEAGUE BOYS SOCCER

Offensive player of the year: Kyle Casey, Bellarmine Prep, sr.
Defensive player of the year: Tommy Martin, Bellarmine Prep, sr.
Coach of the year: Peter Voiles, Sumner
FIRST TEAM
Forwards: Kyle Casey, Bellarmine, sr.; Ethan Carlson, Puyallup, jr.; Grant Larson, South Kitsap, jr.
Midfielders: Josh Lee, Curtis, sr.; Zack Ecklund, Curtis, sr. Alex Whiting, Curtis, sr.; Brayan Torres, Puyallup, sr.; Dane Helle, Puyallup, so.; Stephen Murray, Sumner, sr.: Nick Phillips, Sumner, sr.
Defenders: Tommy Martin, Bellarmine, sr.; Kahlil Bredesdon, Olympia, jr.; Quinn Dick, South Kitsap, jr.; Jared Butler, Sumner, so.; Ryan Griffith, Sumner, jr.
Goalkeepers: Matteo Delguidice, Olympia, sr.; Max Mahaffey, Sumner, sr.
SECOND TEAM
Forwards: Alex Comfort, Bellarmine, so.; Joriah Gorden, Curtis, sr.; Jonny Wise, Curtis, sr.; Jacob Hurter, Emerald Ridge, sr.
Midfielders: Jacob Baker, Graham-Kapowsin., sr.; Kolby Johnson, Puyallup, sr.; Nick Mejia, Rogers, sr.; David Mansfield, South Kitsap, jr.
Defenders: Riley Benjamin, Emerald Ridge, jr.; Paursa Kamalian, Graham-Kapowsin, sr.; Blake Nelson, Puyallup, sr.; Waki LoGerfo, Puyallup, sr.; AJ Downey, Rogers, so.
Goalkeepers: Sean Carlin, Bellarmine Prep, sr.; Josh Williams, Graham-Kapowsin, fr.
HONORABLE MENTION
Forwards: Max Hilger, Bellarmine Prep, sr.; Gavin Anderson, Emerald Ridge, so.; Cole Baker, Graham-Kapowsin, so.; Jacob Ostrowski, South Kitsap, sr.
Midfielders: Nick Vipond, Bellarmine Prep, sr.; Archie Caldwell, Curtis, jr.; Justin Hamilton, Graham-Kapowsin, sr.; Logan Oyama, Puyallup, fr.; Eduardo De La Cruz, South Kitsap, so.; Alec Labarge, Sumner, so.; Owen Silver, Sumner, sr.
Defenders: Sean Lane, Bellarmine Prep, sr.; Ryan Walton, Emerald Ridge, jr.; Colin Manners, Graham-Kapowsin, jr.; Jackson Harville, Rogers, sr.; Alston Sorley, South Kitsap, sr.; Tyler Vamvas, South Kitsap, sr.

  • submit to reddit

Comments